اصول طراحی سایت و مهم ترین نکات در طراحی سایت تا پایان مطلب با ما همراه باشید
استفاده حداقل از Java و CSS به هنگام طراحی سایت :
اگر نیاز دارید در سایت خود از کدهای جاوا به هنگام طراحی سایت استفاده کنید سعی کنید این کدها را به انتهای صفحات سایت منتقل کنید تا در هنگام لود شدن سایت باعث سنگین شدن سایت نشود.همچنین در نوشتن CSS ها به هنگام طراحی سایت سعی کنید تمامی متغیر ها را در یک یا دو فایل قرار دهید و از ساختن چندین فایل CSS برای بخش های مختلف سایت پرهیز کنید چون باعث کندی بیش از حد سایت خواهد شد.

گرافیک یکی از مهم ترین فاکتورهای طراحی سایت :

سعی کنید در طراحی وب سایت خود از تصاویر کم حجم و کوچک استفاده کنید تا سرعت لود شدن صفحه پایین نیاید.از تصاویر و گرافیک هایی استفاده کنید که به متون، محتوا، مطالب و زمینه کاری شما مرتبط باشد.از تصاویر متحرک، چشمک زن و متغیر استفاده نکنید. و یا تا حد امکان از آنها بسیار کم استفاده کنید چون برای بازدیدکنندگان آزار دهنده و مزاحم هستند.
اگر از فیلم در مقالات خود استفاده میکنید سعی کنید حجم مناسبی داشته باشد تا سریعتر لود شود و همچنین تصاویر سایت را تا جایی که میتوانید کم حجم کنید.سعی کنید مولتی مدیای استفاده شده به هنگام طراحی سایت را بر روی هاست خودتان قرار دهید و به منابع خارجی لینک ندهید. به عنوان مثال شما در مقاله خود تصویری قرار داده اید اما آن تصویر روی هاست دیگری قرار دارد و شما فقط آن را در سایت خود لینک کرده اید.

فونت هم از مهم ترین فاکتورهای طراحی سایت می باشد :

در طراحی وب سایت خود برای هدینگ ها از فونت Serif و برای متون داخل سایت از Sans-Serif استفاده کنید. چون مطالعه آنها بسیار راحت تر از فونت های دیگر هستند .اندازه فونت ها را محدود کنید.در سایت هایی با طراحی حرفه ای اندازه فونت های متون داخل سایت را مکرراً عوض نمی شود بلکه با استفاده از ٢ و یا حداکثر ٣ سایز مختلف فونت و محدود کردن اندازه متون سایت به آن سایز ها، خواندن مطالب سایت را آسوده تر و طراحی وب سایت شما را حرفه ای تر نشان می دهد.

تبلیغات را در طراحی سایت چگونه در نظر بگیریم :

بر روی تبلیغات داخل سایت و تعداد آن ها کنترل داشته باشید. بازدیدکنندگان شما برای دیدن تبلیغات به سایت شما نمی آیند. آن ها برای محتوای سایت شما می آیند. البته بسیار مهم است که از وب سایت خود کسب درآمد کنید، اما اگر تبلیغات بیش از حد سایت شما، بازدیدکنندگان را از آن دور کند،پول شما هم هدر خواهد رفت.
تبلیغاتی را در سایت خود قرار دهید که با محتوای سایت مرتبط باشد. تنها در صورتی که محتوای شما برای بازدیدکنندگان و خوانندگان جذاب باشد و با چیزی که آن ها می خواهند ارتباط داشته باشد، آن گاه بر روی تبلیغات کلیک خواهند کرد.

کاربر پسند بودن  ویژگی متمایز کننده در مهم ترین فاکتورهای طراحی سایت:

صفحات وب سایت خود را در مرورگرهای متفاوت امتحان کنید. اگر سایت شما فقط در تعداد محدودی ازمرورگرها به نمایش درآید به شدت ترافیک سایت شما را کاهش می دهد و بازدیدکنندگان را دفع خواهد کرد. طراحی وب سایت خود را طوری انجام دهید که عموم مردم بتوانند آن را ببینند.
محتوایی بنویسید که مردم و بازار هدف شما می خواهد. مگر این که قصد بر این داشته باشید که وب سایت را برای خودتان طراحی کنید، اگر به این گونه است، پس چرا آن را در اینترنت منتشر می کنید؟ از متناسب بودن محتوای سایت با نیاز های خوانندگان و بازدیدکنندگان، اطمینان حاصل کنید. چیزی بنویسید که آن ها قصد خواندن آن را داشته باشند.

ساختار لینک ها در طراحی وب سایت :

سعی کنید رنگ لینک ها و عناوینی که می خواهید در سایت خود به کار ببرید را ، رنگی متفاوت از رنگ پیش فرض لینک ها در نظر بگیرید . و نیز خط زیر لینک ها را پاک یا حذف نکنید ، زیرا کاربران به زیرخط دار بودن لینک ها عادت کرده اند و با دیدن خط زیر یک نوشته ، سریعا متوجه می شوند که این متن لینک شده است.
سرعت لود و بارگذاری در طراحی وب سایت را در نظر داشته باشید :
لحاظ کردن سرعت و بارگذاری وب سایت  باید در راس طراحی قرار بگیرد. یک طراح یا مدیر سایت می تواند با کاهش حجم تصاویر و کمتر استفاده کردن از عناصر گرافیکی و اسکریپت ها ، کمک مناسبی به سریع شدن لود صفحات وب خود کند. کاربران به هیچ وجه دوست ندارند که زمان زیادی را برای بارگذاری یک سایت صرف کنند. پس شما باید سرعت لود صفحات را با رعایت استانداردهای لازم تا حد ممکن بالاتر ببرید تا مشتریان خود را از دست ندهید.
سادگی نکته کلیدی در طراحی وب سایت :
قبل از راه اندازی سایت خود بر روی هاست بهتر است  از یک یا چند شخص خبره و کاربر عادی بخواهید تا طراحی سایت شما را مورد بازبینی قرار دهند تا بتوانید عیوبی را که از چشم شما دور مانده اند رفع کنید. همچنین تا جایی که می توانید در طراحی از سبکی ساده و جذاب استفاده کنید تا هم کاربران را مشتاق به بازدید دوباره سایتتان کنید و هم جنبه زیبایی و خلاقانه بودن را در ذهن کاربر ایجاد کند.
منو ها و مسیریابی نکته دیگر در مهم ترین فاکتورهای طراحی سایت :
نکته مهم دیگر در طراحی سایت  منوها و مسیریابی آسان در سایت است .  متاسفانه در بسیاری از طراحی سایت های ایرانی وقتی کاربر میخواهد به بخش مورد نظر برود دچار سردرگمی میشود.شما باید کوتاه ترین مسیر را برای دسترسی کاربر به مطالبتان هنگام طراحی سایت در نظر بگیرید.برای این کار میتوانیددر ستون های کناری سایت از بخش بندی های مختلف استفاده کنید و قسمتهای پر کاربرد سایت خود را در آن قرار دهید. یک راه دیگر برای بهبود مسیریابی سایت قرار دادن نقشه سایت هنگام طراحی سایت است.
آنالیز رفتاری کاربران:
با استفاده از ابزارهای بررسی و آنالیزی مانند گوگل آنالیز می توانید رفتار و عملکرد سایت خود و کاربرانتان را به راحتی زیر ذره بین برده تا بفهمید که طراحی سایت و مطالب و محتوای تولیدی شما مورد پسند آنها واقع شده است یا خیر. همچنین با تست رفتار کاربران در سایت می توانید متوجه این نکته شوید که ساختار سایت و نحوه بهینه سازی سایت شما در موتورهای جستجو در چه حدی خواهد بود و آیا شما نیاز به طراحی مجدد سایت و یا بهینه کردن دوباره سایت خود دارید یا نه.

سایر نکات مهم در طراحی سایت :
– استانداردسازی‌هایی نظیر استفاده از کدهای Schema و Open Graph و…
-استفاده از یک CMS که بدون هیچ محدودیتی و به سادگی محتوای سایت را بتواند مدیریت کند، امنیت بالایی داشته باشد و توسعه‌پذیر باشد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − دو =

Call Now Button